Preporuke za đubrenje maline – Saveti za zdraviji prinos

Đubrenje maline igra ključnu ulogu u postizanju visokog prinosa i zdravlja biljaka. Malina, koja je dvogodišnja biljka, zahteva pažljivu negu i pravilno đubrenje kako bi se osigurali najbolji rezultati. Pravilno đubrenje poboljšava kvalitet plodova, povećava otpornost na bolesti i štetočine, te doprinosi boljem opštem zdravlju malinjaka.

Maline sadrže do 85% vode i bogate su hranljivim materijama koje su esencijalne za ljudsko zdravlje, uključujući vitamine C i B, kalijum, kalcijum, fosfor i magnezijum. Međutim, kako bi maline pravilno rasle i plodile, neophodno je obezbediti im dostupnost ovih hranjivih materija kroz odgovarajuće đubrenje.

Za postizanje optimalnog prinosa malina, ključno je razumeti specifične potrebe biljaka za hranljivim materijama kao što su azot, fosfor i kalijum. Ovi elementi igraju važnu ulogu u rastu i razvoju malina, poboljšavajući njihovu strukturu, cvetanje i kvalitet plodova.

Polana je sorta maline koja se lako gaji i ne zahteva velika ulaganja. Zbog toga je vrlo popularna među voćarima. Međutim, čak i Polana zahteva adekvatno đubrenje kako bi se osigurala dobra rodnost i svežina plodova. Navodnjavanje igra nezamenljivu ulogu u proizvodnji Polana maline.

Uzgoj malina zahteva temeljitu obradu zemljišta pre sadnje. Detaljna analiza hranljivih elemenata, dodavanje potrebnih hraniva i duboko oranje neophodni su koraci kako bi se obezbedio zdrav rast biljaka. Preporučuje se da se zemljište dobro usitni i poravna pre same sadnje malina.

Osnovne preporuke za đubrenje maline

Đubrenje je esencijalni deo uzgoja malina jer direktno utiče na prinos i zdravlje biljaka. Pravilna ishrana biljaka kroz adekvatno đubrivo za maline osigurava optimalne uslove za rast. U nastavku ćemo razmotriti zašto je đubrenje važno, tipove đubriva i kako ih pravilno primeniti.

Zašto je đubrenje važno za maline

Fertilizacija malina nije samo obavezan korak u poljoprivrednoj proizvodnji, već i ključni faktor za dobijanje visokokvalitetnih plodova. Troškovi proizvodnje u poljoprivredi su u konstantnom porastu, što zahteva efikasnu upotrebu resursa. Cene đubriva su promenljive, pa je neophodno razumeti racionalnu upotrebu kako bi se povisila iskoristljivost hrane za biljke i smanjili troškovi.

Tipovi đubriva za maline

Na tržištu postoje razne vrste đubriva koje se mogu koristiti za ishranu biljaka, uključujući organska i neorganska đubriva. Organska ishrana poboljšava strukturu tla i dugoročno hrani biljke, dok neorganska đubriva brzo deluju na biljke. Nutrijenti poput fosfora i kalijuma igraju ključne uloge u razvoju biljaka. Postoji i mogućnost primene vodotopivih đubriva putem sistema za navodnjavanje, poznata kao fertirigacija.

Kako pravilno primeniti đubrivo

Pravilna primena đubriva podrazumeva poznavanje pravog trenutka i metode aplikacije. Preporučuje se analiza zemljišta i vode kako bi se utvrdilo koje nutrijente nedostaju i kako bi se optimizovala fertilizacija. Faktori poput temperature zemljišta, kvaliteta vode, vlage i pH vrednosti tla ključni su za uspeh. Đubrenje se preporučuje vršiti redovno, u manjim količinama, kako bi se obezbedilo efikasno usvajanje hranljivih materija.

Parametar Optimalna vrednost Posledice nedostatka
pH vrednost tla 5.5 – 7 Smanjena usvajanje mineralnih elemenata
Fosfor (P) 20 – 30 mg/kg Slab rast korena
Kalijum (K) 100 – 200 mg/kg Nizak prinos i kvalitet plodova
Azot (N) 60 – 80 mg/kg Žutilo listova, slab rast

Optimalno vreme za đubrenje maline

Za postizanje maksimalnih prinosa i očuvanje zdravlja malina, vrlo je važno pravovremeno i pravilno đubrenje. Na temelju preporuka stručnjaka, kalijum (K) igra ključnu ulogu, posebno tokom cvetanja, zametanja i razvoja ploda. Osnovno đubrenje najčešće se obavlja u kasnu jesen, tokom zime ili u rano proleće pre nego što vegetacija počne da se budi.

Prolećno đubrenje

Prolećno đubrenje maline služi za pripremu biljaka za intenzivan rast i rodnu sezonu. Na težim i manje propusnim zemljištima, đubrenje se preporučuje obaviti nešto ranije, tokom decembra i januara. Na lakšim zemljištima koja su propusnija, đubrenje može da se obavi krajem zime, tokom februara. Na višim terenima, đubrenje započinje tek početkom marta. Korišćenjem NPK đubriva sa visokim sadržajem kalijuma, kao što je NutriVeg NPK 10:10:20 +2% MgO +9% S +0,2% B +0,1% Zn, obezbeđuje se potpuna ishrana malina tokom vegetacionog ciklusa.

Jesenje đubrenje

Jesenje đubrenje malina ključan je korak za jačanje biljaka pred nadolazeću zimu i bolju pripremu za sledeću sezonu. Preporučuje se primena kompleksnih mineralnih đubriva kao što je Supreme NPK 12:11:18 + 3% MgO + 14% S + 0,01% B + 0,02% Zn + TE, koje osigurava optimalan unos kalijuma (K) tokom ovog perioda. Posebno je važno u ovom periodu održavati adekvatnu vlažnost zemljišta kako bi se omogućilo biljkama da efikasno apsorbuju hranjive materije. Poljoprivredni saveti često naglašavaju pravilnu distribuciju đubriva uz pravilno zalivanje kako bi se povećala produktivnost i održalo zdravlje malina tokom zime.